Naziemna telewizja cyfrowa wypiera w coraz większym stopniu telewizję analogową. W naszym kraju ta druga przestanie funkcjonować do końca 2013 roku. Dzięki kompresji sygnału przy wykorzystaniu jednego kanału tradycyjnej telewizji możemy przesłać nawet osiem kanałów o jakości SD, dlatego oferta programowa telewizji naziemnej znacznie się rozszerzy. Cyfrowa emisja zapewnia wyższą jakość obrazu oraz umożliwia nadawanie przestrzennego dźwięku.
W chwili obecnej dostępne są dwa multipleksy (MUX-2 i MUX-3), niebawem zacznie funkcjonować także MUX-1. Nasza firma oferuje Państwu montaż i uruchomienie zestawów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
Więcej informacji o harmonogramie wprowadzania uzyskasz tutaj.
Stacje dostępne na multipleksie MUX-1

Stacje dostępne na multipleksie MUX-2

Stacje dostępne na multipleksie MUX-3

Jak odbierać
Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest specjalny odbiornik. Praktycznie każdy telewizor zakupiony po 2010 roku posiada zintegrowany dekoder DVB-T. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie specjalnego urządzenia, tzw. set top box. STB instaluje się pomiędzy instalacją antenową, a telewizorem. Koszt urządzenia waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od jakości i spełnianych funkcji, jak na przykład obraz w obrazie, nagrywanie, czy przesunięcie w czasie.
Jakość
Standardowa jakość (SD) przesyłania obrazu DVB-T to 720×576 punktów. Obraz HD przesyłany jest w rozdzielczości 1280×720 lub 1920×1080 punktów. Do przesyłania dźwięku wykorzystuje się systemy MPEG-2, AC-3 lub E-AC-3, które umożliwiają odsłuch dźwięku od monofonicznego do dookólnego 7.1. Należy tutaj zaznaczyć, że jakość odbioru zależy nie tylko od jakości urządzenia, ale także od telewizora.
|